Tvorba webových stránek

Jaký typ webových stránek je pro Vás nejvhodnější?

Nabízím  jednoduché, nebo náročnější prezentační firemní webové stránky.  Jednoduché bývají statické stránky malého rozsahu, které nemění obsah příliš často. U dynamických si obsah mění zákazník sám, pomocí administračního rozhraní. Dynamické stránky mohohou mít mnoho funkcí, jako blog, galerii, obchod a další.

Svým zákazníkům doporučuji většinou administraci i pro webové stránky malého rozsahu, poněvadž pak je například změna telefoních čísel, nebo nabídky hračkou. Snažím se, aby ovládání bylo co nejjednodušší, intuitivní a snadno použitelné.

Podrobněji o procesu tvorby

Úvodní email, zahájení spolupráce

Pokud se dohodneme, že pro Vás stránky vytvořím a budu vědět, co  požadujete (obvykle telefonicky, nebo emailem), pošlu Vám úvodní email. V něm naleznete jak všeobecnější informace, tak i konkrétní, vztahující se k Vašemu projektu, včetně cenového rámce. Více v ceníku. Na vysvětlenou, obvykle pracuji na dálku. Setkání se nevyhýbám (bydlím na Praze 9), ale za poslední roky se ukázalo, že vše lze zařídit efektivně jen elektronickou komunikací, včetně závěrečné instruktáže přes Skype.

Podklady

Po započetí spolupráce Vás požádám o podklady.

  1. Texty jsou tím, co vyhledávače na stránce hledají. Texty můžete dodat jako docx, odt a podobně. Doporučuji si je dopředu připravit.
  2. Obrázky. Kvalitní obrázky určují nejvíce vzhled stránek. Ideální jsou kvalitní vlastní. Pokud žádné nemáte, lze využít některou z fotobank. Pixabay je zdarma i pro běžné komerční použití.
  3. Logotypy, barvy. Každá stránka by měla mít nějaké logo a vybrané barvy, se kterými bude stránka pracovat. Nemáte-li logo, mohu vám jej vytvořit. S vhodnými barvami Vám poradím.
  4. Struktura. Popřemýšlejte o tom, jakou mají mít webové stránky strukturu. To se většinou shoduje se zamýšlenými položkami menu

Výběr šablony

Šablona musí být určená pro redakční systém WordPress. Jiný CMS nepoužívám. Existují spousty šablon zdarma, ale pro profesionální tvorbu vhodné nejsou. Používám placené ze stránek Themeforest. Zašlu Vám několik příkladů vhodných šablon, ze kterých si vyberete.

Doména a webhosting

Přečtěte si prosím více níže, v otázkách a odpovědích.

Funkční prototyp

Šablonu, integrovanou do redakčního systému s vloženými texty a obrázky umístím na web a pošlu Vám odkaz. Jde většinou nejdříve o úvodní stranu, na které se ladí design. Získáte lepší představu o tom, jak bude výsledek vypadat. Stránka není veřejně přístupná.

Ladění stránek, dopracování, kompletace

Od spuštění funkčního prototypu vidíte průběh prací, protože pracuji přímo na něm. Kdykoli mi můžete napsat své požadavky, které zapracuji. Vytvořím zbývající stránky, přidám požadované funkce a pluginy a web celkově doladím, aby vypadal a pracoval podle Vašich požadavků.

Spuštění stránek

Když se shodneme, že stránky jsou připravené ke spuštění, provedu jej. Protože testovací web většinou běží na Vaší doméně a webhostingu, je samotné spuštění provést teoreticky rychle. Prakticky je nutné ho integrovat se službami Googlu, provést zabezpečení stránek, dopracovat offline SEO a podobně. Během jednoho dne jsou stránky plně funkční.

Otázky a odpovědi

Webové stránky se dají upravovat buď zásahem do zdrojového kódu, nebo přes redakční systém (CMS). Druhá možnost má tu výhodu, že jí zvládne uživatel sám, bez znalosti programování. Já používám WordPress, který se mi osvědčil jako nejvíce uživatelsky přívětivý.

Vlastní webové stránky, vytvořené podle Vašich podkladů a požadavků, doména a webhosting. Vše pro Vás zařídím, zaregistruji, aby to pro Vás bylo maximálně pohodlné.

Pokud nejste rozhodnuti, pomohu Vám s výběrem a registrací domény tak, aby splňovala některá (např. SEO) kritéria. Stránky je potřeba přenést na webový server. Umísťuji webové stránky  k velkému a spolehlivému poskytovateli webhostingu. Pokud necháte volbu na mě, vybírám společnost Active24. Registrace je na Vaše osobní údaje a pravidelné roční platby platíte přímo této společnosti.

Pokud vám již nevyhovuje stávající vzhled Vaší prezentace, mohu jej zmodernizovat, nebo zcela přepracovat, podle Vašich požadavků. Nevěnuji se již jiným redakčním systémům, než je WordPress. Pokud si přejete redesign na Joomle, Drupalu, či jiném sysému, jednalo by se o kompletní přestavbu na WordPress.

Je důležité nejen mít internetovou prezentaci, ale také zajistit, aby jí zákazníci našli, aby se objevovala ve vyhledávačích na předních pozicích. Tomuto se věnuje SEO. Je to poměrně rozsáhlý soubor postupů jak zvýšit návštěvnost. Základní optimalizaci stránek provádím standardně, na online optimalizaci spolupracuji s kolegou.