23.9.2014

Má Facebook na webových stránkách smysl?

webové stránky a FBNa začátek bych měl říct, že nemám FB rád. Je to pokus vnutit vám reklamu ve vašem volném čase, aniž  byste si toho byli příliš vědomi. Že ho používáte pro sdílení zážitků s vašimi přáteli? Ale kdepak, je to komerční projekt, který si jde tvrdě za svým.  Osobně mu do budoucna příliš šancí nedávám. V míchání osobního a inzertního prostoru vidím trochu rozpor, ale na reklamu jsme zvyklí. Problém je určitá dětinskost, která zatím baví, ale je jen otázkou času, kdy uživatelé začnou být méně důslední v každodenním prohlížení haldy fotek a videí, nebo hraní her. To už tu ale možná bude zase další sociální síť…

Zatím tu tedy Facebook je a je otázka, zda ho můžete nějak využít v propagaci své firmy a zdali by ho vaše webové stránky měly mít. Odpověď je, že záleží na tom, co prodáváte a jaké publikum se snažíte oslovit. Kdo je typickým uživatelem Facebooku? Mladí lidé, mezi staršími více ženy, než muži. Pokud cílíme na typického uživatele facebooku, můžeme být úspěšní. Dobře se dají propagovat věci životního stylu, zvláště ty alternativní ať jde o výživu, medicínu, nebo třeba astrologii. Dále značky, výrobky a služby, které jsou něčím vyjímečné, nebo mají potenciál o něčem přesvědčit a vytvářet okruh sympatizantů. Právě skupiny lidí, kteří jsou o něčem dlouhodobě přesvědčeni budou ti, kteří se budou vracet, sdílet vaše příspěvky a strhávat další. To vše pochopitelně platí plně pro oblast zábavy jako je hudba, filmy, hry a podobně.

Chce to spoustu kvalitního obsahu, časté aktualizace jak facebooku, tak webových stránek, ale ze zkušennosti vím, že v případech, které jsem popsal to funguje opravdu dobře. Facebook je jako reklama. Pokud máte sympatizanty a časté příspěvky a připomínáte se,  vytváříte aktivně poptávku, kde navíc první volbou zákazníka jste právě vy a váš produkt, nebo služba. Na druhé straně jsou obory, kde facebook naprosto nefunguje. Jestliže pozitivní příklady byly spíše ženské, pak smysl to většinou nemá u mužských oborů. Jmenujme stavebnictví, věci jednorázové koupě a podobně. Myslím, že nefunguje jakékoli zacílení na staršího muže, i kdyby to byl volný čas. Starší muž je typickým neuživatelem sociálních sítí a často informačních technologií obecně s vyjímkou mobilního telefonování. Nemám to podložené žádným výzkumem, vycházím ze svého portfolia a zkušeností se zákazníky.

Rozdíl mezi muži a ženami nevidím, mezi lidmi do třiceti let. Podobnější jsou i předměty zájmu. Proto zacílení na skupinu těch mladších je víceméně úspěšné, pokud je to něčím, co má potenciál je oslovit. Potřebují tedy vaše webové stránky nutně integraci s Facebookem? Přijde na to a doufám, že jsem vám pomohl, pokud váháte. Může to být zásadní věc, která vám přinese „traffic“ a důležité zakázky, nebo úplná ztráta času a energie. Příklady někde mezi tím mě nenapadají.