25.2.2015

Pomluva na internetu

Máte zkušennosti s pomluvou na internetu?

Pomluva vás může vážně poškodit a těžko se s ní bojuje. Příklad z praxe. Nespokojený zákazník očernil firmu mého klienta tak, že po zadání jména firmy do vyhledávacího pole se na Seznamu objevil titulek zloději, pozor kradou a podobně. Obsah pokračoval v tomto duchu a zdůrazňoval, že na všechno má tento člověk příslušné doklady. Bohužel provést něco takového je velmi snadné, stačí se jako v tomto případě zaregistrovat na různé oborové portály a napsat pár negativních recenzí. Zvládne to i psychopat.

Jak taková pomluva funguje? Dejme tomu, že si jako zákazník vytipujete dvě firmy jako dodavatele techniky, nebo služeb, ale nechcete naletět a proto se podíváte do obchodního rejstříku, do recenzí řemeslníků a pak jen tak zadáte do vyhledávače název firmy a narazíte na veskrze šílené hodnocení. V ruce máte dvě podobné cenové nabídky, kterou vyberete? Jsou to Vaše peníze, chcete mít jistotu, nemáte čas zjišťovat, co je a co není pravda. Záludnost je v tom, že na webové stránky firmy chodí stále stejně návštěvníků, ti posílají poptávky, ale realizací je minimálně. Pomluva odradí i již téměř rozhodnuté zákazníky.

Já nemám důvod nevěřit svému klientovi, že si problematický zákazník takto vynucuje lepší cenu, ale o to v tomto článku neběží. Spíš o to, co teď s tím. Asi každého napadne, že by se stažení dalo vymoci žalobou, nebo, že stačí pohrozit a pomlouvající příspěvky sám stáhne. Jenže dotyčný takové riziko buď zvážil a věří, že naše pomalé soudnicví pracuje i v jeho prospěch, nebo je mu to jedno. Ani v jednom případě příspěvek pravděpodobně nestáhne. Může předpokládat, že případná výše škody je neodhadnutelná. Nejsem právník, ale řekl bych, že vyčíslit utrpěnou škodu z nerealizovaných zakázek je čirá spekulace a dá se doložit maximálně statisticky. Navíc, bylo by závazné soudní rozhodnutí pro slovenský server? Soudní spor hlavně neřeší to hlavní a tím je urychlené stažení pomlouvačného článku.

Druhou možností, která se nabízí je napsat pochvalné články a těmi vytěsnit ty zlé, použít technik SEO. To je celkem pracné řešení a může se ukázat jako kontraproduktivní. Co si řekne asi zákazník? Že negativní hodnocení je pravdivé, protože ty pochvalné články jsou psané zjevně na objednávku a nesolidní firma jen mlží. Třetí možnost, domluvit se s pomlouvajícím je bez ztráty sebeúcty asi v této fázi nemožná.

Čtvrtá možnost, oslovit portály. Snažit se o vyřazení ve fulltextu vyhledávačů je ztráta času a proto je nejlepší cestou oslovit přímo portály, na kterých je pomluva uveřejněná. Tady narazíte na dva typy. Ti, kteří mají hodnocení jako součást biznysplánu a tím je třeba poptávkový systém, nebo žijí z reklam vás pravděpodobně odmítnou, protože rubrika černých ovcí jim přináší návštěvnost. Ještě se cítí jako obhájci veřejného zájmu a že jejich web obsahuje likvidační příspěvky? Oni je přece nepíšou a vy máte smůlu. Druhý případ je oborový portál s důrazem na kvalitu obsahu, možná částečně fungující jako kvalitní pr web, nebo nabízející diskrétně nějakou svou službu. Tady můžete mít úspěch a možná je takových případů více, než čekáte.

Jak jsme tedy postupovali ve zmíněném případě? Nejprve jsme napsali reakci na nejvíce viditelný článek. To se zdá jako dobrá pátá možnost, ale bohužel se stalo to, čeho jsem se obával, jen mě překvapila mě síla efektu. Příspěvek získal dalším obsahem na relevantnosti a přesunul se ve výsledcích vyhledávání z druhé strany na první. Dokonce na přední pozici. To jsme rozhodně nezamýšleli, ale na druhé straně ten jednostraný názor tam nechat nešlo. S klientem jsme se shodli na mírné, slušné, ale rezolutní reakci, ač se moc chtělo volit jiná slova. V tom kontrastu pak vypadala pomluva, agresivně až hystericky, v každém případě nedůvěryhodně. Bude to ale stačit? Podle mne nikoli. Majitel firmy vypadá uvážlivě, ale svěřím mu své peníze?

Správce serveru zpočátku na email nereagoval, proto jsme zvolili reakci pod příspěvkem, ale nakonec se mu podařilo dovolat a příspěvek odstranil. Mimochodem na něj udělala dojem naše uměřená reakce. Takže vítězství, dalo by se říci, ale na jak dlouho? Na internetu není nic stálé a každý den přináší nové výzvy. Konkurence je velká, metody mohou být i špinavé, ale stále kupodivu platí, že se slušností se dá dosáhnout výsledku. A to je dobře.