24.11.2014

Webové stránky a SEO v roce 2015

webové stránky a SEO 2014V roce 2014 došlo ve vyhledávačích k některým změnám a to zvláště na Seznamu. Zatímco Google nasazuje stále nové updaty, ale jejich účinky nabíhají spíše zvolna, na Seznamu došlo v létě 2014 ke změnám významným, které zamíchaly okamžitě pořadím a některé autoritativní weby se propadly ne o několik pozic, ale i o několik stran. Situace byla o to nepřehlednější, že docházelo k přepočítávání různých stránek v různou dobu a navíckrát, kdy se zapracovávaly dálší signály a také se možná trochu opravovalo. Několik týdnů nebylo jasné, zda jde již o finální stav, nebo budou následovat další posuny pozic. Bohužel to byly většinou poklesy. Dalo by se čekat, že když některé weby klesají, jiné naopak rostou. To samozřejmě ano, ale nejvíce utrpěly ty nejvíce optimalizované, zatímco nahoře se objevily některé i nepříliš relevantní. Hned vysvětlím proč.

Mnoho let spočívala optimalizace webových stránek ve vylepšování on-page a off-page faktorů. To znamená zjednodušeně ve zvyšování množství a relevantnosti obsahu a výměně odkazů. Obojí bylo dlouho nutné pro dosažení dobrého výsledku a některé rádoby rady, že kdo to dělal pořádně, po updatu netratil jsou směšné. Zatímco Google stále pokračuje i díky větším zdrojům a možnostem v porovnávání a rankingu off-page faktorů, Seznam, zdá se na tuto složku při vyhodnocování buďto úplně rezignoval, nebo jí přikládá nepodstatnou váhu. To, že vypadl jeden zdroj vyhodnocování, mělo za následek úplnou změnu pořadí a nejvíce byly postiženy ty weby, které do té doby na Seznamu těžily z dobrého odkazového portfolia.

Výhody přístupů u obou vyhledávačů jsou jasné. U Googlu je to vyšší relevantnost výsledků vyhledávání, díky komplexnosti algorytmů, ale s velkými požadavky na vyhodnocování, u Seznamu je to úspora a eliminace špatných odkazů. U Googlu je třeba si nadále dávat pozor na nepřirozené odkazy, u Seznamu zdá se penalaizace nehrozí. To na jednu stranu dále komplikuje úspěšné SEO, které by zajišťovalo obdobně dobré pozice na obou vyhledávačích, protože je potřeba uplatňovat rozdílný přístup a to znamená více práce, na druhé oceňuji, že oba vyhledávače po svém eliminují nepříznivé jevy minulých let, jako jsou odkazové farmy,  falešné katalogy, PR weby a podobně. To byla nutná, ale pro mě osobně tak neuspokojivá práce, že jsem nakonec vlastně docela rád.

Co z toho všeho závěrem vyplývá a jak dál optimalizovzat webové stránky? Pro Seznam je nyní králem obsah. Je potřeba jej neustále zlepšovat, doplňovat a rozšiřovat. To může, i když nemusí po letech znamenat zároveň zkvalitňování obsahu pro uživatele, což by vlastně nebylo špatné, kdyby se to v minulosti zatím vždy nezvrtlo. Že by nás přesto čekaly lepší časy? Nevěřil bych že toto napíšu po těch zmatcích. Propadly se některé weby, kvalitně prolinkované a profitovaly ty obsáhlejší, v horším případě jen užvaněné. Určitě se mi nelíbilo, jakým způsobem ke změnám došlo a jaký vliv to mělo na podnikání firem, které jsou na zakázkách z internetu závislé. Pro ně z toho plyne jasné poučení a to nespoléhat se na jeden zdroj zakázek. Asi bych měl napsat: nebo vložit více prostředků do PPC reklamy. O tom jsem ale už napsal v článku český internet blízké budoucnosti. Možná trochu negativistickém. No necháme se překvapit.