Dnes zkusím odhadnout, co čeká firemní webové stránky v blízké budoucnosti a budu doufat, že se mýlím, protože jinak se obávám, že se nám to vše trochu prodraží.
Když píši o internetu v Česku, je to trochu jako bych psal o Seznamu a zdá se mi, že tomu tak bude čím dál víc i do budoucna. Když se mé vlastní webové stránky dostaly před pár lety v jeho fulltextovém vyhledávání na jisté klíčové slovo na první místo, nestačil jsem brát telefony. Bylo to o prázdninách, kdy často probíhala údržba, a tak když bylo nejspíš hotovo a všechno se seřadilo trochu jinak, docela se mi ulevilo. Když se to samé stalo o pár let později, zavládl relativní klid. Kam se ztratili návštěvníci?
Seznam začínal jako katalog a postupně se změnil po vzoru Googlu ve vyhledávač. Začal zlatý věk SEO, kdy bylo možné se s minimálními prostředky vyšvihnout do čela firem nabízejících určitý produkt. PPC reklama byla a bude drahá a tak nejefektivnější bylo zaplatit SEO „specialistu“, nebo šikovného webmastera, který věděl co dělá a získali jste spousty zakázek. Když občas zavolal někdo kvůli PPC, řekli jste: „podívejte, my jsme na přední pozici, děkujeme, ale nepotřebujeme platit dvacet tisíc měsíčně, když všichni hledají fulltextem“. Jenže tohle přestává být úplná pravda.
Hledáte dnes nemovitost tak, že napíšete do vyhledávače prodej bytu a lokalitu a pak kliknete ve výsledcích na webové stránky malé realitky? Asi ne. Použijete nejspíš nějaký realitní server. Když hledáte zboží, asi zkusíte svůj oblíbený eshop, ale proč neporovnat ceny v porovnávači? Jak je to s firmami, když hledáte například stavebníka, nebo opraváře? Nedávno se objevila v televizi reklama na největší firemní katalog již zmíněného majoritního vyhledávače. Firmy tam uvedené jsou prý spolehlivé, pravidelně prověřované a mě se vtírá dovětek: a platící. Ne, že by tenhle katalog byl nějaká novinka, ale zdá se mi, že role různých agregátorů bude stoupat. Využíváme agregátory slevových portálů, eshopů, realitek, tak proč ne ve větší míře firem? Jako bychom se oklikou dostávali na začátek, kdy se hledalo v katalogu, jenom je to dnes mnohem pohodlnější. Jak se dostat na špici v takovém katalogu? Věřte, je to drahé a někdo to zaplatí. Nakonec nejspíš zákazník.
Takový přístup jako zdroj příjmu vůbec nezpochybňuji. Dříve vypadalo jako zázrak, že internet vůbec funguje a je „zdarma“, protože nikdo neklikal na bannerovou reklamu, stejně, jako nikdo nečetl inzerci v novinách. On je ale vysoce výdělečný. Problém je, že jen pro ty největší hráče. Balíčky s PPC reklamou a umístěním ve firemních katalozích bude muset brzo zvážit každý podnikatel, který dosud vystačil s kvalitními webovými stránkami a dobrým umístěním ve vyhledávačích. Větší roli budou hrát peníze, které budou moci podnikatelé do zviditelnění vložit a to bude nahrávat spíše větším firmám s většími obraty. Současný stav má zajisté i své stinné stránky, jako zaplevelení webu odkazovými farmami a PR weby, ale v zásadě poskytuje všem firmám rovnocenný přístup k sebeprezentaci. S takovým druhem demokracie může být brzy konec.
Je to tak dobře nebo špatně? Může dojít k vyčištění prostředí. Malé firmy a živnostníci budou nakonec brát jen poptávky z poptávkových systémů, které jsou také svého druhu agregátory, ale zisk pro podnikatele z poptávek bývá minimální. Ti velcí budou těžit z výsadních postavení v katalozích. Firemní webové stránky budou pro všechny bez rozdílu dále nepostradatelné, ale dostaneme se k nim často jinak, než v minulosti.
Budeme tedy nakonec hledat fulltextem jen ptákoviny? Je to částečně na uživatelích, kteří se mohou zachovat jinak, než to zatím vypadá, nebo může dojít k nečekanému technickému vývoji. Na obojím ostatně pravidelně ztroskotávají jakékoli pokusy o předpovědi.