10.3.2014

Přestavba webových stránek a SEO

Zavolal mi nešťastný majitel webových stránek, že poté, co mu provedla nejmenovaná firma redesign, propadl se v hodnocení vyhledávači na nedohledatelnou pozici. Mám ve zvyku spíše konkurenty bránit, protože vím, že SEO je nejistá záležitost, ale nedalo mi to, abych se nepodíval, zda nenajdu nějaké podstané chyby.

Možné problémy při přechodu na nové webové stránky

Vyhledávače mají rádi kontinuitu, dobrý a stále se rozvíjející obsah webových stránek. Jak však naložit s webem, který se ze dne na den kompletně změní včetně všech adres a na dosud zaindexované stránky hlásí 404 stránka nenalezena? Bohužel jako se zcela novým webem, který si svojí pozici musí vydobýt. Že může dojít k ohrožení existence firmy, která je na poptávce z webu ve velké míře závislá je jasné.

Bezproblémový přechod je možný

Řešení je přitom prosté. Jde o to přesměrovat každou starou adresu na její nový ekvivalent. Je to sice  trochu pracné v případě obsáhlejších webů, ale vyplatí se každopádně. Skoro bych řekl, že je to v případě přechodu na nové webové stránky ta nejdůležitější věc a právě toto ona firma neudělala. Před pár lety se mělo za to, že určitý propad je nevyhnutelný. Poslední zkušennosti mě přesvědčily, že naopak změna k lepšímu co se týká webových standardů, lepší zdrojový kód a hlavně obsah mají téměř okamžitý pozitivní efekt na umístění stránek.

Vyhledávače mají rádi kontinuitu i změnu

To byla pravda už dřív, ale bude nabývat na důležitosti. Pokud ještě nedávno bylo možné získat dobré umístění tisícovkami odkazů, vyhledávače začaly nedávno mnohem více upřednostňovat obsah. Ani jeden z nich se k fulltextovému vyhledávání zásadně nijak nevyjadřuje, ale změny, které se projevily ve výsledcích vyhledávání to jasně naznačují. Na začátku roku 2014 se tímto směrem vydal po Googlu i Seznam a pro webmastery to znamená mnohem více práce. Pokud lze něco doporučit, je to stále více platná tvorba hodnotného, rozsáhlého a stále se vyvíjejícího obsahu. Nemažte příliš často staré příspěvky, radši je aktualizujte a přidávejte další. A hlavně přesměrovávejte.